Et Nasıl Marine Edilir?

Et nasıl terbiye edilir? sorusunun yanıtı kullanılan et çeşidine ve yapılmak istenen tarife göre değişir. Ayrıca marinasyon konusundaki tercihler yemekleri yapanlara göre de farklılık gösterir. Eti terbiye etmenin öncelikli amacı sertlik hissini azaltmak, yumuşatmak ve ağızda eriyen kıvama getirmektir.

Etin bünyesine farklı baharatlar ve soslar eklemek de diğer bir önemli amaçtır. Böylelikle yapılan tarifin tadına değer katılır.

Et Nasıl Terbiye Edilir? Nusret
Et alanındaki en ünlü restoranlardan birinin şefi olan Nusret’in kendine özgü marinasyon teknikleri vardır. Nusret’in terbiye tekniğindeki en fazla bilinen yönlerinden biri soslara tuz eklemesidir. Çöp şiş türündeki etlerin marinasyonunda zeytinyağı, kekik, biber salçası, soğan ve sarımsak kullanmaktadır. Kebap terbiyesinde ise domates ve zeytinyağı sosuna yer vermektedir.

Acılı sevenler için ise kırmızı biber salçasını önermektedir. Kuzu bonfile türündeki etlerin terbiyesinde ise yağ ve tuz kullanmaktadır. Ayrıca bonfileyi ortası bir miktar pembe kalacak şekilde hazırlar.

Et Nasıl Marine Edilir? Özgür Şef
Et sütle nasıl marine edilir diye merak edenler Özgür Şef’in yaklaşımını örnek alabilir. Etin içinde bulunan sinir kısımları etin lezzetini azaltmakta ve yerken keyif alınmasını engellemektedir. Özgür Şef’in yöntemi izlendiği zaman bu durum oluşmamaktadır.

Kırmızı et terbiyesi için salça, zeytinyağı, süt, yoğurt, soğan, sarımsak ve çeşitli baharatlar ile özel bir karışım hazırlanır. Ayrıca isteğe göre bitkisel yağ eklenebilir. Et belirli bir süre boyunca bu karışımın içinde bekletilirse yumuşacık duruma gelir. Baharatlar da lezzetine lezzet katarlar.

Et Nasıl Marine Edilir? Arda Türkmen
Yaptığı televizyon programları ve yemekle ilgili çalışmalarıyla bilinen Arda’nın başlıca iki marinasyon önerisi vardır. İlk yöntemde deniz tuzu, iri karabiber, taze biberiye ve kekik, zeytinyağı ve soya sosu karışımında et bekletilir.

Daha ayrıntılı bir marine yapmak isteyenler ise zeytinyağı, sarımsak, soğan, kekik, soya sosu, hardal, worcestershire sos, balzamik sirke, tuz ve karabiber karışımı hazırlayabilir. Sos ile karıştırılan et, ağzı kapalı bir poşete konularak buzdolabında bir süre bekletilir.

Et Nasıl Marine Edilir? Oktay Usta
Yemek konusunda deneyimli bir isim olan Oktay Usta’nın farklı et türlerine göre marine yöntemleri vardır. Kuzu kuşbaşı şiş için tuz, süt ve sıvı yağ harmanında iki gün bekletmek gerekir. Sonrasında salça, soğan, sarımsak, biber, limon suyu, limon ve yoğurt karışımında yarım saat buzdolabında bekletilir.

Dana biftek veya dana kuşbaşı yapılacaksa sıvı yağ, yoğurt veya süt, soğan, salça, sarımsak, karabiber, tuz ve biberiye karışımında etler 8 saat ve bir gün arasında bir süre boyunca buzdolabında bekletilir.

Et Marinasyonu

Kırmızı Et Nasıl Terbiye Edilir?
Kırmızı et marine etmeyi planlıyorsanız yassı ve geniş et parçası seçmeniz daha iyi sonuç almanızı sağlar. Kalın et seçerseniz sos tam anlamıyla işlememektedir. Bu nedenle aldığınız eti ince şekilde kesmeniz önemlidir. Sonrasında ise uygulamaya karar verdiğiniz marine sosu hazırlanır.

Eti bir poşete ya da kaba aldıktan sonra üzerine sos dökülür. Yapılan sosa göre 2 saat ve bir gün arasında bir süre et buzdolabında bekletilir. Et oda sıcaklığına geldikten sonra pişirme sürecine başlayabilirsiniz.

Marineli Saç Kavurma

Kuşbaşı Et Nasıl Terbiye Edilir?
Kuşbaşı türündeki etleri marine etmeyi planlıyorsanız öncelikle bir kaba almanız gerekir. Üzerlerine bir miktar zeytinyağı döktükten sonra kimyon, tuz, tozbiber ve kekik atabilirsiniz. Kuşbaşı et marinesinde baharat kullanımı önemlidir. Üç tane arpacık soğan ve iki tane sarımsağı da kaba koyabilirsiniz. Marine edilen etlerin üstünü kapatınca bir süre buzdolabında bekletme adımını uygulayabilirsiniz.

Dondurucuya Marine Et

Bonfile Et Nasıl Terbiye Edilir?
Bonfile et marinesi için geniş bir kaba ihtiyacınız vardır. Kabın içine sarımsakları yerleştirebilirsiniz. Kekikleri de ekledikten sonra tüm kaba zeytinyağını gezdirebilirsiniz. Yapacağınız tarife göre kestiğiniz bonfile etleri kabın içine tüm sosla bütün olacak şekilde koyabilirsiniz. Sos ile birleşen etleri bir süre buzdolabında tutabilirsiniz.

Marineli Lokum Kuzu Pirzola

Pirzola Et Nasıl Terbiye Edilir?
Pirzola türünde et yapmayı planlıyorsanız daha nefis bir sonuç almak için marine aşamasına özen göstermeniz önem taşır. Kekik, karabiber, kimyon ve kırmızı biberi sarımsaklar ile bir harman durumuna getirmeniz gerekir. Oluşan karışımı yoğurt ile birleştirmeniz diğer bir adımdır. Pirzola etleri bu karışımın içine koyarak iyice yedirdikten sonra 3 saat süre ile buzdolabında bekletebilirsiniz.

Mangal Marinesi

Mangallık Et Nasıl Terbiye Edilir?
Mangal için et nasıl terbiye edilir diye düşünüyorsanız baharatlı veya zeytinyağlı marine yöntemini seçmek idealdir. Süt ile marine yaparsanız etler mangala yapışabilir. Derin bir kabın içine zeytinyağı, soya sosu, sarımsak, kekik, pul biber, kimyon, karabiber ve tuz ekledikten sonra etleri ekleyebilirsiniz. Mangallık etleri karışımda gezdirdikten sonra bir süre dinlendirebilirsiniz. Ardından mangal partisi yapmaya hazır duruma gelirler. Marine Edilmiş Et Fajita

Izgarada Et ve Marinesi

Kebaplık Et Nasıl Terbiye Edilir?
Kebaplık etin iyice ayıklanmış ve temizlenmiş durumda olması önemlidir. Kebaplık olarak kullanılacak et sert durumdaysa bir süre yoğurt eşliğinde marine edilmesi şarttır. Böylelikle yumuşak hale gelmesi sağlanır. Kebaplık etin terbiyesinde pul biber yerine toz biber kullanmak daha iyi bir seçenektir. Elde edilmek istenen et türüne göre zeytinyağı, süt, soğan, sarımsak ve baharatlar farklı oranlarda eklenir.

Marine Edilmiş Yumuşak Biftek

Izgaralık Et Nasıl Terbiye Edilir?
Izgara et nasıl terbiye edilir sorusunun karşılığı olarak öncelikle dinlendirilmiş et satın almaya dikkat etmek gerekir. Izgara et için karabiber, zeytinyağı ve tuzdan oluşan sade bir marine yöntemi tercih edilmelidir. Böylelikle kendi aroması ve lezzeti korunabilir.

Marine Edilmiş Biftek

Haşlamalık Et Nasıl Terbiye Edilir?
Haşlamalık et yaparken terbiyesi için limon suyu, yumurta sarısı, un, tuz ve su kullanılır. Haşlamalık eti diğer malzemeler eşliğinde tencerede pişirdikten sonra hazırlanmış olan terbiye karışımı eklenir. Bir süre de bu şekilde pişirince haşlamalık et servis edilmeye hazır duruma gelir.

Et Nasıl Marine Edilir?

Kavurmalık Et Nasıl Terbiye Edilir?
Özellikle bayram döneminde popüler hale gelen kavurmalık etinizi doğradıktan sonra bir kabın içine alarak üzerine sıvı yağ, tuz ve kekik ekleyebilirsiniz. Soğanları rendeleyebilir veya ince şekilde doğrayabilirsiniz.

Soğanları da kaba ekledikten sonra az bir miktar karabiber atabilirsiniz. Kabın içindeki her şeyi iyice karıştırdıktan sonra eti buzdolabına kaldırıp bir gün süresince orada tutmanız gerekmektedir.

Et Nasıl Marine Edilir?

Et Döner Nasıl Terbiye Edilir?
Restoranlarda yemeye doyulmayan tariflerden biri olan et dönerin marinesi aslında son derece kolay ve az malzemeli bir işlemdir. Soğanlar rendelenerek geniş bir kaba koyulur.

Yeterli miktarda tuz, karabiber ve kimyon eklenir. Karışımın üzerine süt ve sıvı yağ dökülür. Elde
edilen karışım iyice kıvamını alınca et dönerler içine eklenir ve kaptaki sosun yedirilmesi sağlanır.

Kırmızı Et Marinesi

Et Şiş Nasıl Terbiye Edilir?
Yumuşacık, lokum gibi kıvamıyla dikkat çeken et şiş tarifi aklınıza geldiyse marine sürecine başlamanız gerekmektedir. Terbiyesi için bol malzeme kullanmak size avantaj yaratır.

Yoğurt, soğan suyu, zeytinyağı, biber salçası, karabiber, kırmızı biber, kimyon, sarımsak tozu ve biberiyeyi bir kapta karıştırabilirsiniz. Küpler halindeki etleri karışıma koyarak yarım saat bekletebilirsiniz.

Et Marinesi Önerileri
Et nasıl terbiye edilir nefis yemek tarifleri sitesindeki tarifler aracılığıyla keyifli bir mutfak aktivitesine dönüşmektedir.

1) Kırmızı Et Yemekleri İçin Marine Sos Yapımı
Kırmızı et ile yapacağınız yemekler için her daim gerekli olacak bu sosu pratik tarifi sayesinde rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Kırmızı Et Marine Sos

Tarif: Kırmızı Et Marine Sos

2) Barbekü Keyfini İki Katına Çıkaran Sos Tarifi
Barbekü aracılığıyla mangal yapmak istiyorsanız bu enfes sosu etleriniz ile buluşturmayı deneyebilirsiniz. Mangal Barbekü İçin Marine Sos

Tarif: Mangal Barbekü İçin Marine Sos

3) Et Marinasyonu İçin Pratik Bir Yöntem
Etleri marine etmek için her zaman bilmeniz gereken bu klasik yöntemi uygulayabilirsiniz. Et Nasıl Marine Edilir?

Tarif: Et Nasıl Marine Edilir?

4) Nefis Kebaplar İçin Et Marinesi
Kebaplara lezzetini veren en önemli unsurlardan biri de içindeki baharatlardır. Linkteki marine tarifi sayesinde mükemmel kebap yapabileceksiniz. Kebap İçin Et Marinesi

Tarif: Kebap İçin Et Marinesi

5) Dana Antrikot Marinasyonu
Kırmızı etlerin en gösterişli türlerinden biri olan dana antrikot iyi bir marinasyon sürecinden sonra enfes bir duruma gelecektir. Dana Antrikot Nasıl Marine Edilir?

Tarif: Dana Antrikot Nasıl Marine Edilir?

6) Mangal Partisinde Kullanılacak Türde Et Marinesi
Mangalda et nasıl terbiye edilir sorusunun yanıtını arıyorsanız cevabı bu marinede bulabilirsiniz. Mangal partileriniz artık daha leziz olacaktır. Mangal İçin Et Marinesi

Tarif: Mangal İçin Et Marinesi

7) Pirzolanın Tadını Arttıracak Marine Yöntemi
En popüler et yemeklerinden biri olan pirzolayı linkte yer alan tarife ekledikten sonra yapmak size büyük keyif verecektir. Izgara Pirzola Marinesi

Tarif: Izgara Pirzola Marinesi

8) Çeşitli Et Türleri İçin Uyumlu Marine
Kebap, çöp şiş, kavurma gibi farklı türdeki etlerinize uyum sağlayan leziz marine tarifini mutlaka denemelisiniz.
Tek Yorum

  1. Berna
    13/05/2018
    Yanıtla

    Çok faydalı bilgiler teşekkürler sonuna kadar okudum bayada bilinçlendim bu konuda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir